piątek, 23 listopada 2012

Tworzenie terrarium

Nasze terrarium składa się z płyt meblowych kupowanych na zamówienie: 
szerokość 154cm, wysokość całkowita 130cm.
Konstrukcja dzieli się na dwa poziomy: wysokość górnego 85cm, wysokość dolnego 40cm.
Dół podzielony jest na trzy oddzielne terraria: lewe 37cm, środek 80cm, 37cm.

W skład wchodzą również: szyny do szyb, szyby, otwory wentylacyjne (4 na górne i po 2 na każde dolne) .

Do zrobienia wnętrza terrarium będziecie potrzebować: styropian, ręczniki kuchenne papierowe, wiaderko 1-3 l,  sylikon, klej na bazie wikolu, pędzle płaskie, mocowania do świetlówek i halogenów (u Nas 3 halogeny po 50 W, jedna świetlówka 90 cm - jarzeniówka UV), wykałaczki / zapałki. pigment i dużo cierpliwości oraz zapału.

UWAGA! przy projektowaniu warto pamiętać o listwach dystansowych dolnych jak i górnych. Dolne z racji podłoża, górny z racji estetyki dla elektryki (dyndające kabelki i żaróweczki nie wyglądają fajnie a do tego będą razić - dlatego naprawiłem błąd styropianem). Warto też pamiętać o tym choćby ze względu na koszty szyb (płyta jest tańsza)

ETAP I: 




ETAP II:



 ETAP III:






Prace wykończeniowe nad terrarium trwają- długo były odkładane (pusta konstrukcja stała od sierpnia 2011 tj. Etap I i II) ale w końcu doczekały się odpowiedniego motywatora jakim jest nasz nowy podopieczny.

Nasza konstrukcja została wstępnie (jak się okazuje trochę nie potrzebnie) pokryta siatką z włókna szklanego oraz sylikonem w celu usztywnienia i zabezpieczenia konstrukcji przed ewentualną wilgocią.
Dziś jak miałbym doradzać to moim zdaniem można to pominąć - zwłaszcza w terrariach pustynnych. 
Dobre i pewne połączenie styropianu do płyty meblowej zapewni bezpośrednie naklejanie na ścianki np. za pomocą sylikonu albo za pomocą kleju.
Jeżeli chcemy zrobić półki polecam zamocować je najpierw do ścianki meblowej,
bądź łatwiej za pomocą wykałaczek czy też zapałek wbić już w zamocowany styropian do ścianek meblowych - wbijając je do połowy w ściankę styropianu i do połowy w półkę, jednocześnie nie żałując kleju bądź sylikonu.
Mogło by się wydawać, że to mało trwałe połączenia ale cała konstrukcja została poddana niewielkim obciążeniom i zdała egzamin.

Całość jeszcze poryta zostanie 3 warstwami ręczników papierowych przy pomocy kleju rozrobionego z pigmentami (mieszankę rozrabiamy w pojemniku: 1/3 kleju do 2/3 wody i pigment w zależności od potrzeby), po wyschnięciu wszystkiego pokryję to lakiem a także posypką z piasku (na mokry lakier).

Chce by wszystko było zabezpieczone przed brudem aby łatwo sprzątać naszym podopiecznym.
Efekt całej pracy zadowala mnie już dziś chodź do końca jeszcze daleko, nie mogę się doczekać kiedy nasze maluchy będą się wylegiwać w świetle lamp (Desert Terrarium Lamp - Eko Terra 33% UVA  10% UVB)

1 komentarz:

  1. Stworzenie idealnych warunków do życia dla danego gatunku jest niezwykle ważną kwestią.

    OdpowiedzUsuń